Javascript igal pool

Mulle ei meeldi tegelikult nendest asjadest kirjutada, pigem tegeleks, kui räägiks.

Erinevatele seadmetele deploymine(hakkan hulgaliselt võõraid sõnu kasutama, beaware) on alati suur probleem olnud. See paraneb – probleem on enamiku igapäevarakenduste loojate jaoks rauast välja tulnud – draiverid on saadaval ning selle töö teeb OS tavaliselt ära. Platvormid, eriti nutitelefonide ja tabletite populaarsemaks muutumisel on jäänud veel takistuseks. Primitiivseks minnes on keeled ju kompileeritavad iga platvormi jaoks, aga sinu tarkvara peab oskama platvormiga suhelda, siin on aga nüanse palju. Seega peab cross-platvorm rakenduse arendamiseks oma sihti juba väga varakult teadma ning ka siis ei piisa tihti ainult reeglitest kinnipidamisest vaid tuleb nii mõnigi osa oma rakendusest arendada platvormispetsiifiliselt.

Javascript on sellessuhtes sünnist peale erinev olnud. Javascript on alati browseris elanud ja javascript ongi ainuke tee minna, lehitsejasiseseid skripte kirjutades. Virtuaalsuse veebi kolimine on veebiarendajatele ja sellega ka javascriptile põldu juurde harinud. Javascript on üks laialt levinuim, teatud ja kasutatud keel maailmas.  Aga ta on ainult browseris. No, tegelikult enam ammu mitte. NodeJS, praegune populaarseim viis JSi väljaspool lehitsejat kasutada, ei ole 2009 aastaga kindlasti mitte esimene üritus javascript oma kitsastest piiridest välja rebida ja laialt kasutusele võtta.

Lisage NodeJS’i võidukäigule veel commonJS’i loomine ja ECMAScripti(lihtsuse mõttes võib selle ja JS’i vahele tõmmata võrdusmärgi) stardardiseerimise elavnemine ning CSS3 ja HTML5 “turuletulek” ja saate hunniku päidtõstvaid visionääre.

Päid on tõusnud koguses “päriskorralik”, sest praeguseks hetkeks on oma veebilehe erinevatele platvormidele deploymise tööriistade seast juba võimalik valida(PhoneGap, Titanium), ei ole enam üks valik või pool. Need tööriistad pakendavad sinu browseri jaoks juba tuntud koodile ümber no arvake ära… browseri. Seega iga pärismaine näiteks Titaniumiga pakendatud rakendus sisaldab peale sinu koodi nüüd ka kärbeskaalset browserit, see fakt pole pealevaadates, aga triviaalne sest tüüpilised browseri tunnused, nagu backnupp ja aadressiriba on sammuti eemaldatud, on vaid mootor. Aga see lisamootor on, nagu ka pereautol, millega sind kooli sõidutati, on ka lisaKAALUKS.

Platvorm on nii hea, kui palju sellel on head tarkvara. iPhone poleks ilma appStore’ta keegi. Need poolmiljon+ rakendust lisavad väärtuse, et olla parem kui ükskõik, mis muu platvorm telefonil. Niisiis on väga tähtis, endale arendajaid meelitada, et need oleksid võimelised ja valiksid just sinu platvormi rakenduste loomiseks, kus platvormi valik üldse võimalik on. Siin pole Windows kunagi eriti hiilanud, Linux on openSource maailma… maitea, alustala pole vist palju nimetatud ning soravamate kasutajaliideste tekkimisega võtnud Windowsilt turuosa. Ka Mac OS on kõvasti arendajasõbralikum.

Niisiis on Microsoft sügaval sitas? Vista-ajastul(koos IE 7 ja 8) oleksin siin jaatavalt vastanud. Nüüd, teades, et Microsoft pakub oma pilve-keskonnas(Azure) vaikimisi ja NodeJS’i tuge ning Microsoft Windows Mobile 7 ja Windows 8’le on võimalik rakendusi kirjutada kasutades Javascripti, HTML5 ja CSS3 toob neile kindlasti miljoneid arendajaid ja innovatiivseid rakendusi kaotades lisafuzzi desktopile deploymisel JA lisakaalu nendelt rakendustelt. WIN-FCKIN-WIN situatsioon.

Veebil on viimane aeg browserist välja kolida. Veebitehnoloogia toomine töölauale on esimene samm.

Advertisements

~ kirjutas sleepingisoverrated &emdash; 10. jaanuar, 2012.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s